Annak ellenére, hogy a tó vize már 20 °C fölé emelkedett, jelenleg nagyon kevés lebegő alga található a tó nyíltvizében (1. ábra). Az algák biomasszájának jellemzésére használatos a-klorofill koncentráció még a növényi tápelemekben gazdagabb Keszthelyi-medencében is jelentősen visszaesett a korábbiakhoz képest (7-13 µg/L (ide be lehetne linkelni az előző helyzetjelentést)). Ennek a visszaesésnek az oka minden bizonnyal a gyorsan melegedő víz, amely miatt a téli-tavaszi közösség tagjai eltűntek és jelenleg egy átmeneti időszaknak lehetünk tanúi (ld. részletek később). A tó hossztengelyében a tisztább vizű Siófoki-medence felé haladva az a-klorofill koncentráció további csökkenését figyelhettük meg (1. ábra).

1. ábra Az a-klorofill koncentráció változása a Balaton hossztengelyében 2022.05.12-én.
Amíg a téli és kora tavaszi időszakban a Balatonban a kisméretű, mikroszkóppal többnyire azonosíthatatlan zöldalgák és parányi ostoros algák (barázdás moszatok) uralkodtak, addig április elején a téli algák biomasszája nagymértékben csökkenni kezdett. Jelenleg a tóban az algavilág legkisebb méretű tagjai, az ún. pikoalgák uralkodnak, a biomassza 40-80%-át képezve (2. ábra). Ez az algacsoport csak speciális, fluoreszcens mikroszkópi technika segítségével detektálható, rutinszerűen az algológiai laboratóriumok többségében nem vizsgálják őket.
A pikoalga közösség összetétele is nagymértékben változott a melegedés hatására: amíg a téli és kora tavaszi időszakban a pikoeukarióta zöldalgák uralkodtak, addig április elején biomasszájuk csökkent, helyüket pedig átvették a melegebb időszakra jellemző pikocianobaktériumok (3. ábra). Várhatóan egészen ősz végéig a pikocianobaktériumok uralják majd a pikoalga közösséget, a tó nyugati területein a fikocianinos formák dominanciájával, míg a tisztább vizű Siófoki-medencében döntően a fikoeritrines formákkal (3. ábra). Ez a nagyon látványos különbség a tó vízalatti fényklímájának spektrális összetételével magyarázható: amíg a Keszthelyi-medencében a narancs fény a domináns és ez a fikocianinos formáknak kedvez, addig a Siófoki-medencében a zöld, amely mellett a fikoeritrines formák élveznek előnyt.
3. ábra A pikoplankton összetételének változása a Balaton Siófoki-medencéjében a 2022-es év elején (3.a) és a pikoplankton epifluoreszcens mikroszkópi képe (3.b). A télen domináns pikoeukarióta algák (PEUK) helyett tavasszal a sárgán világító fikoeritrines (FE CYA) és a pirosan világító fikocianinos (FC CYA) pikocianobaktériumok vették át a vezető szerepet.
Somogyi Boglárka, Kovács W. Attila