A HUN-REN BLKI álláspontja szerint az állatkísérletek társadalmi hasznossága, biológiai fontossága, nélkülözhetetlensége és erkölcsi alapjai megkérdőjelezhetetlenek. Fontosnak tartjuk ugyanakkor, hogy az illetékes hatóságok által kiállított természetvédelmi engedélyek mellet, az állatokon és azok bevonásával folytatott kutatásokban, monitoring jellegű felmérésekben érvényesüljenek az alábbi elvek is.
I. Az állatok szállítása, gondozása, tartása, takarmányozása és felhasználása legyen összhangban a hatályos állatvédelmi törvény előírásaival.
II. Állatok felhasználásával járó kutatásokat úgy kell tervezni és végrehajtani, hogy azok az alapkutatás kérdéseire adjanak választ, a fajok és a biodiverzitás megőrzését célozzák, illetve végső soron az emberi, vagy állati egészség és a társadalom javára szolgáló tudást gyarapítsák.
III. A kutatónak erkölcsi kötelessége minden kísérletet állatkíméleti szempontból végiggondolni.
IV. A kutatóknak és a kutatásban/felmérésben résztvevő személyzetnek megfelelően képzettnek kell lenniük élő állatokon végzett szakszerű beavatkozásokban.
V. Az állatok tartása és annak körülményei fajuknak megfelelő legyen. Tartásukat, táplálásukat és gondozásukat (ha szükséges) állatorvos, vagy olyan kutató felügyelje, aki kellően képzett és tapasztalt a tartott, vagy tanulmányozott faj megfelelő gondozásában és a vele való bánásmódban.
VI. Tudományos célra a megfelelő fajú állatokat kell alkalmazni. Számuk a statisztikailag értékelhető eredményekhez szükséges minimum legyen, ugyanakkor kerülni kell az ennél kisebb számú egyed felhasználását is. Ahol lehetséges és észszerű, alkalmazandóak a kiegészítő módszerek, pl. matematikai modellek, in vitro rendszerek, AI bevonása, stb.
VII. Amennyiben az állatkísérlet tudományos megfontolásaival nem összeegyeztethetetlen, a következő szabályokat kell betartani. Az állatok felhasználása során el kell kerülni, vagy minimalizálni kell kényelmetlenség- ("diszkomfort") és fájdalomérzetüket. Hacsak az ellenkezőjét nem bizonyítják az adott esetben, a kutatóknak abból kell kiindulni, hogy olyan eljárások, amelyek fájdalmat okoznak emberben, ugyanezt idézik elő állatokban is. Az állatokon végzett olyan eljárásokat, amelyek több mint pillanatnyi, vagy több mint csekély fájdalommal járnak, megfelelő nyugtatás, fájdalomcsillapítás, vagy érzéstelenítés alkalmazásával kell végezni.
VIII. Ha a kísérlet során az állatot hosszantartó és káros hatás éri, azt újabb vizsgálatra felhasználni nem szabad. Az olyan állatok életét, amelyek egyébként súlyos vagy tartós, nem csillapítható fájdalmat éreznének, humánus módon, az engedélyezett módszerek alkalmazásával ki kell oltani.
IX. Állatok felhasználásával folyó kutatások a HUN-REN BLKI-ban kizárólag a Munkahelyi Állatkísérleti Bizottság (MÁB) hozzájárulásával az állategészségügyi hatóság engedélyével folyhatnak.
X. A HUN-REN BLKI kutatói nem kötnek olyan kutatási szerződést, továbbá nem támogatnak olyan közleményt, amely ezeknek az etikai elveknek nem felel meg.