2024-ben a megszokottól, az évtizedeken keresztül fennálló mintázattól eltérőan alakult a Balaton lebegő mikroszkopikus algavilága. A Keszthelyi-medencében szép lassan, fokozatosan nőtt nyár elejétől az algabiomassza, míg a Siófoki-medencében kis késéssel, de hirtelen nőtt és augusztus végére az egész tóban kiegyenlítetté vált. Eltűnt az évtizedek óta fennálló kelet-nyugat irányú növekedési grádiens, jelenleg nincs jelentős algabiomassza különbség a tó hossztengelyében (1. ábra). Ráadásul nemcsak a mennyiségi viszonyok, de az algaösszetétel is különösen alakult. Amíg a tó nyugati területein a sok évtizedes tendenciával ellentétben nem a kékalgák, hanem a páncélos ostoros algák uralták az algaközösséget, addig a tó középső és keleti területein a fonalas nitrogénkötő kékalgák (cianobaktériumok) jutottak vezető szerephez (2. ábra).
1.ábra Az algabiomassza (a-klorofill) koncentráció változása a Keszthelyi- és a Siófoki-medencében 2024. február 8 és augusztus 26 között. Az algabiomassza (a-klorofill koncentráció) messze elmarad a WHO egészségügyi határtárértékétől (75 µg/l)
2.ábra Az algabiomassza és az összetétel változása 2024 augusztus 23-án a Balaton hossztengelyében Keszthelytől-Balatonfűzfőig (Phycoprobe, helyszíni mérések). Nincs jelentős algabiomassza különbség a tó hossztengelyében
Nem a kékalgák voltak a felelősek a Somosi szabadstrand bezárásáért
2024 augusztusában a Tihanyi-félsziget keleti partján lévő Somosi szabadstrandot a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály lezáratta, azonban ez egészen biztosan nem a kékalgák miatt történt. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet célzott, 10 mintavétel ponton végzett vizsgálata szerint a Tihany félsziget keleti partjainál az algabiomassza nem haladta meg a nyíltvízi értékeket, a Somosi szabadstrandon (6. számú mintavételi hely) úgy az összes alga, mint a kékalga mennyiség kisebb volt, mint a tó nyíltvizében (9 és 10 számú mintavételi hely), amint azt a 3. ábra egyértelműen mutatja. Néha vagy ritkán előforduló, partközeli lokális algavirágzás sem fordult elő 2024 augusztusában ezen a tóterületen. A BLKI 2024-es mérései alapján a kékalgák sem Tihanyi-félsziget partjainál, sem a tó egyéb területein nem veszélyeztették az üdülővíz minőséget.
3.ábra A 2024 augusztus 22-én végzett algavizsgálatok helyszínei (1-10 jelű mintavételi pontok, jelölések: 1- Füred-sarok, 2-Gödrös strand, 3- Tihany strand, - Tihany kikötő, 5- BLKI strand, 6- Somosi szabadstrand, 7- Plázs strand, 8- Tihanyrév, 9-Tihany-szántód közép, 10- Füred-Zamárdi közép) és a mért algabiomassza értékek (Phycoprobe, helyszíni mérések)
Somogyi Boglárka, Vörös Lajos