Kutatók és helyi partnerek összefognak a Duna-vízgyűjtő vízi ökológiai folyosóinak helyreállítása érdekében. Az ökológiai hálózatok helyreállítását és a veszélyeztetett vándorló halállományok újjáélesztését célozza a DANUBElifelines (DLL) projekt. A Bécsben tartott nyitórendezvényen a Duna-vízgyűjtő 11 országából 24 támogatott és 17 társult partner vett részt, köztük a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Hal- és konzervációökológiai kutatócsoportjának szakemberei.

Tudomány-Politika-Társadalom kapcsolatának erősítése
A BOKU Egyetem által szervezett kétnapos találkozón vezető egyetemek, kutatóintézetek, civil szervezetek és regionális hatóságok vettek részt, hogy közösen foglalkozzanak a Duna régió egyik legsürgetőbb ökológiai kihívásával: a vándorló halfajok vándorlási útvonalainak (un. ökológiai folyosók) romlásával és feldarabolódásával.
A projekt az Európai Unió Horizon Europe programja által támogatott „Óceánjaink és vizeink helyreállítása” misszió keretében valósul meg, amelynek célja a legkorszerűbb tudományos eredmények gyakorlati alkalmazása nyolc kísérleti területen.
"Ahogy a folyók sem állnak meg a határoknál - a védelmükre irányuló erőfeszítéseinknek sem kellene. – mondta el Florian Borgwardt, projektkoordinátor, a partnerek vezető képviselője a BOKU Egyetemről.
Közös cél: újra összekapcsolni a folyókat, az embereket és a természetet
A DLL projekt központi gondolata egyszerű, de átalakító erejű: a folyók ökológiai átjárhatóságának helyreállítása. Ez a folyók természetes áramlási viszonyainak javítását, az árterek és vizes élőhelyek újjáélesztését, valamint a biológiai sokféleség növelését jelenti, a helyi közösségek bevonásával és érdekeik szem előtt tartásával.
A projekt demonstrációs helyszínein a természetalapú megoldásokat fogja vizsgálni. Ezek közé tartozik az elavult gátak eltávolítása, a folyópartok természetessé tétele, a vizes élőhelyek felélesztése és a mellékfolyók újbóli összekapcsolása. Minden helyszín „Élő Laboratóriumként” működik, elősegítve a kutatók, az érdekeltek és a hatóságok közötti együttműködést.
Nyolc helyszín, egy közös jövőkép
A projekt tevékenységeit nyolc helyszínre koncentrálják, amelyek lefedik a Duna felső, középső és alsó vízgyűjtőit. Ezek Németországot, Ausztriát, Szlovéniát, Szlovákiát, Magyarországot, Romániát és Bulgáriát érintik. A folyószakaszokat – mint az Inn, Pielach, Száva, Ipoly, Rába és maga a Duna – ökológiai értékük alapján jelölték ki. Ezek a jól ismert, de mára nagy mértékben módosított vízfolyások értékes élőhelyek és fontos vándorlási útvonalak újjáélesztésének helyszínei lehetnek.
Minden egyes demonstrációs helyszínen a helyi körülményekhez és igényekhez igazodó helyreállítási módszereket tesztelnek, hozzájárulva ahhoz az átfogó uniós célhoz, hogy 2030-ig legalább 25 000 km vízi ökológiai folyosót állítsanak helyre.
A DLL középpontjában egy cselekvési terv kidolgozása áll - egy tudományosan megalapozott, az érdekelt felek által kialakított terv a vándorló halfajok és élőhelyeik helyreállítására a teljes Duna-vízgyűjtőn. A tervezetet gyakorlati helyreállítási munkák, adatgyűjtés és a demonstrációs helyszíneken végzett tudásmegosztás fogja megalapozni. A cél, hogy más európai vízgyűjtők is adaptálhassák majd.
#DanubeLifelines #HorizonEurope #HorizonEU #MissionWater #Danube
A több országban készült fotók a Duna-szakaszokról a DANUBElifelines (DLL) projekt oldaláról származnak: https://www.facebook.com/DanubeLifelines/