Milyen legyen az adatmegosztás formája, mikor legyen a mintavétel, hogyan lehet hatékonyabb a Balaton és vízgyűjtőjének monitorozása- ezek voltak a leglényegesebb pontjai annak a megbeszélésnek, melynek az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) adott otthont.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója, a három dunántúli vízügyi igazgatóság (KDTVIZIG, DDVIZIG, NYUDUVIZIG) igazgatói és a BLKI igazgatója tavaly nyáron kötött öt évre szóló együttműködési megállapodást a vízminőség változásának hatékonyabb nyomon követése érdekében. Bár az aláíró felek külön-külön eddig is végeztek vízminőségi méréseket, ezeket döntően csak saját kutatásaikban használták fel. Az intézmények idén már kölcsönösen megosztják a balatoni terepi és laboratóriumi mérések adatait, és a rendszeres mintavételek időpontját érintő kérdéseket is egyeztetik.
Megállapodtak, hogy a megbeszélésekbe ezentúl bevonják az OVF iszapkotrással foglalkozó főosztályát is, hogy a kotrás kapcsán felmerülő vízkémiai kérdések is napirendre kerülhessenek. Szó esett arról, hogy a Kis-Balaton monitorozásába a jövőben a BLKI kutatói is besegítenek, ehhez mindkét fél megpróbálja előteremteni a szükséges anyagi és humán erőforrás feltételeket. A vízkémiai adatokon túl pl. a vízgyűjtőre vonatkozó vízhozam adatokat és a halállomány összetételére vonatkozó adatokat is megosztják egymással a szervezetek, így egymás mérési adataira támaszkodva akár új kutatások is indulhatnak majd.