Limnológia és távérzékelés címmel az Éghajlatváltozás Nemzeti Laboratórium eseményeként három előadást hallgathattunk meg intézetünk könyvtárában. A héten nálunk vendégeskedett Máthé István környezeti mikrobiológus, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának oktatója.
Nagyon izgalmas előadása a szovátai Medve-tó heliotermikus tulajdonságáról illetve az ott élő zöld kénbaktériumokról szólt, illetve arról, hogy a fürdőzők milyen hatással vannak a tó életére. A két intézet között már egy évtizedes az együttműködés, Vörös Lajos emeritus professzor a Medve-tavas vizsgálatokon túl a Szent Anna tavi kutatásokban is részt vett, erről egy lebilincselő videó is készült: https://www.youtube.com/watch?v=j_ifLT1dJuY
Távérzékeléssel foglalkozó vendég kutatónk Blix Katalin hallgatója Silje Grue a norvég "UiT The Arctic University of Norway" egyetemen. Előadásában hiperspektrális drónfelvételeit mutatta be, melyek segítségével a tengeri flórát szeretnék majd feltérképezni mesterséges tanítás módszerrel.
A néhány hónapja a Hidrobotanikai és Mikrobiális Ökológiai Kutatócsoportban már velünk dolgozó Li Huan korábbi munkáját, jelen és jövőbeli kutatásai terveit osztotta meg, melyek a Balaton távérzékelésen alapuló megfigyelésével kapcsolatosak. Az új eredmények között szerepeltek a Balaton ICESat-2 műhold 2018 és 2020 között felvett vízfelszín magasságának a rekonstrukciója a szemesi medence fölött jól kimutatható gravitációs anomáliával. Li Huan mesélt további terveiről is a Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben.