A Magyar Hidrológiai Társaság Limnológiai Szakosztálya Intézetünkkel, az MTA Nemzeti Víztudományi Programjával és a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratóriummal közösen október 2. és 4. között rendezte meg a LXV. Hidrobiológus Napokat, melynek központi témája
„Vizes kutatások társadalmi hasznosulása” volt.
A rendezvényt idén is nagy érdeklődés övezte, összesen 112 fő regisztrált a konferenciára. A kollégák egyaránt érkeztek egyetemekről, kutatóintézetektől, vízügyi igazgatóságoktól, kormányhivatalból és nemzeti parkból.
A témakiíráshoz kapcsolódóan szerdán két plenáris előadás szerepelt a programban: Vargha Márta (Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ) előadása „TISZTA IVÓVÍZ Nemzeti Kiválóság Program: egy multidiszciplinális összefogás tudományos hasznosulása” című, és Nagy-Kovács Zsuzsanna (Fővárosi Vízművek Zrt.) „TISZTA IVÓVÍZ Nemzeti Kiválóság Program: veszélyelemzés és kockázatbecslés – a projekt eredményeinek alkalmazása a gyakorlatban” című előadása.
Csütörtökön Padisák Judit akadémikus (Pannon Egyetem) tartott plenáris előadást a résztvevőknek „Fitoplankton: az alzat nélküli élet evolúciós és ökológiai kihívásai” címmel.
A meghívott előadókon túl további 39 előadás és 20 rövid előadás bemutatására került sor a konferencián.
Támogatóinknak köszönhetően az előadók ebben az évben is számos díjban részesülhettek.
Az MTA Nemzeti Víztudományi Program „Legjobb szakmai prezentáció” díját Csépes Eduárd és szerzőtársa, Kummer László kapták „Az elmúlt évek szélsőséges időjárásának hatása a Tisza-tó makrovegetációjára” című előadásukért.
Tihany Község Önkormányzatának köszönhetően idén a konferencia résztvevői által legjobbnak ítélt három fiatal előadó kaphatott díjat. Az első helyezést Szolnoki Anna érdemelte ki „A Balaton halállományának jellemzése környezeti DNS mintavételek alapján” című előadásával, szerzőtársai: Czeglédi István, Specziár András, Erős Tibor. A második díjat Nagy Dorina nyerte el „Az óriás csavarhínár (Vallisneria americana Michx.) akklimatikus/adaptív mechanizmusai a Hévízi-tó lefolyójában és terjedésének hatásai az ökoszisztémára” című előadásával, szerzőtársa: Tóth R. Viktor. A harmadik díjat Szeles Júlia kapta „Vízi makroszkopikus gerinctelen közösségek kiszáradásra adott jellegalapú válaszai” című előadásáért, szerzőtársai: Boda Pál, Lukács Áron, B-Béres Viktória, Bozóki Tamás, Fekete Judit, Ficsór Márk, Várbíró Gábor. A díjakat Kötél Balázs Tihany polgármestere adta át.
Az Aranyponty Halászati Zrt. által felajánlott két különdíjat Löki Viktor a „Az eszköz nélküli halászat és rákászat emlékei és utolsó gyakorlói a Kárpát-medence néhány vidékén” című előadásért, valamint Kerekes Zsolt és szerzőtársai, Vörös Lajos, Horváth Hajnalka, Krassován Krisztina, Tátrainé Battonyai Izabella, Molnár Melinda Vivien, Preiszner Bálint, Németh Balázs, Somogyi Boglárka „A nagy kárókatona hatása a víz- és üledékminőségre a Kis-Balatonban” című előadásukért Lévai Ferenc vezérigazgatótól vehették át.
Gratulálunk a díjazotaknak!
A következő, LXVI. Hidrobiológus Napok 2025-ben, hagyományosan október első hetében lesz majd.