Híreink

nyomdagépen a könyv

Intézetünk kiadásában, Vörös Lajos, algológus, kutató professor emeritus kollégánk szerkesztésében hamarosan megjelenik a „Balatoni Természetkalauz” új, aktualizált, bővített kiadása. Az első kiadás még 2011-ben jelent meg, mára elfogyott. 

küszök ívása

Az egyes halfajok rendszerint jól meghatározott sorrendben és viszonylag jól behatárolható időszakban ívnak. A Balatonban az őshonos fajok közül az ívást a csuka kezdi február végén, március legelején.

nádas

Az utóbbi évek során több helyen is romlott a Balaton nádasállományának állapota, a tavalyi alsóörsi nádpusztulás a sajtóban is nagy figyelmet kapott.

réti csík

Takács Péter tudományos főmunkatárssal podcastot készítettünk a réti csíkról. Idén ez a hal lett a Magyar Haltani Társaság szavazásán az év hala. A beszélgetés rövid összefoglalója következik:

pikoalgák mikroszkópikus képe

A Balaton nyíltvizében a víz hőmérséklete március végére meghaladta a 10°C-ot. A tó keleti felén a tóvíz jellemzően szegényebb algákban, a nyugati végen rendre magasabb fitoplankton biomassza értékeket figyelhetünk meg. Az algabiomassza az egész télvégi-tavasz eleji időszakban alacsony volt.

kovaalga bevonat

A tavaszi napsütésben a barna különböző színárnyalatai gyönyörűen rajzolják a kövek vízfelszínhez közeli kontúrját. E színkavalkád évről-évre a kora tavaszi időszakban csodálható meg a Balatonparton.